Z muzyką na Wschód

Nieodłącznym elementem każdej kultury była, jest i będzie muzyka. Stanowi ona niezwykłą, barwną  metaforę codzienności, a każdy dźwięk jest nośnikiem emocji, partyturą uczuć. Przy pomocy muzyki możemy odbyć wiele fascynujących podróży, gdyż otoczenie, w jakim powstaje dany utwór jest zawsze słyszalne w efekcie końcowym. Nie ma tu miejsca na kłamstwo. Nawet mistyfikacja staje się prawdą, niesie ze sobą pewien przekaz, ładunek emocjonalny. Czas więc rozpocząć tę wędrówkę. Na skrzydłach nut przenieśmy się na wschód, aby wsłuchać się w dźwięki Rosji.
            Na początku takich wojaży warto wyzbyć się uprzedzeń - historycznych, politycznych, społecznych i wszystkich innych. Skupmy się tylko na tym, co piękne. Nie będę jednak opisywał muzyki. Dlaczego? Doskonale wyjaśniają to słowa Franka Zappy: “Pisanie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze”. Chcę jedynie wskazać kierunek, a resztę drogi każdy może przebyć samemu - słuchając.
Na początek coś dla fanów klasycznego rocka - Akwarium (Аквариум) oraz DDT (ДДТ). Obydwa zespoły rozpoczęły swoją działalność na przełomie lat 70. i 80. Charakteryzują się dość łagodnym brzmieniem. Przywodzą na myśl takich artystów jak Bob Dylan, The Beatles, czy też Jethro Tull. Wielbicieli indie rocka zainteresować powinien zespół EimiC, czyli Everything is made in China. Trio prezentuje dość minimalistyczne brzmienie. W 2008 roku skład wystąpił w Gdyni na Open’er Festival. Teraz pora na troszkę mocniejsze dźwięki - Arija (Ария) i Flymore. Arija to okolice hard rocka i klasycznego heavy metalu, zaś Flymore prezentuje ciężkie,  metalowe granie. W kwestii muzyki pop Rosja może się pochwalić duetem Tatu. Ich największy przebój to “Nas nie dogoniat”. W stronę hip-hopu kieruje się zaś zespół Diskotieka Awarija (Дискотека Авария). W roku 2002 został on wyróżniony nagrodą MTV Europe Music Awards w kategorii "Najlepszy wykonawca rosyjski". Kolejną warta polecenia formacją jest Jah Division (Джа Дивижн). Był to jeden z pierwszych rosyjskich zespołów grających reggae. Tą muzyką para się także ukraiński duet 5’nizza. Ich największy przebój to “Soldat”. Nie wypada też zapomnieć o rosyjskiej poezji śpiewanej - jej najwybitniejsi przedstawiciele to Włodzimierz Wysocki i Bułat Okudżawa. Pierwszy z nich był wielkim wzorem dla Jacka Kaczmarskiego. Na koniec, w ramach ciekawostki, wspomnę jeszcze o zespole Russkaja. Skład ten prezentuje ostre granie oraz teksty w języku rosyjskim, jednak jego członkowie są mieszkańcami Wiednia.
Myślę, że warto czasami oderwać się od tego, czego słuchamy na co dzień  i wybrać się w tego rodzaju muzyczną podróż. Na szczęście mamy ku temu wiele możliwości. Olbrzymie zasoby Internetu stoją przed nami otworem, czasami można też natknąć się na ciekawą muzykę w rozgłośniach radiowych Tutaj chciałbym gorąco polecić audycję zatytułowaną “Strefa rokendrola wolna od Angola”, prowadzoną przez Michała Owczarka w radiowej “Trójce”, w każdą sobotę o północy. Życzę udanych muzycznych wojaży i zawsze szczęśliwych powrotów!


Ireneusz Glob

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2012 • Chrobrek - szkolna gazeta internetowa • All Rights Reserved
Blog at Blogger.com • Template Galauness by Lojaya and Sosnowska ~~~ grafika bloga wzorowana na twórczości Jacka Brzozo Kuziemskiego - wykonana przez Sosnowską